Більшість наших співвітчизників середнього достатку хоча б раз у житті намагалися отримати кредитну позику в якійсь із банківських структур. Більшість із оформлюваних громадянами Казахстану кредитів — це стандартні споживчі кредити для придбання товарів тривалого використання у магазинах.
Пережиті кризи дещо стримали запал мешканців країни у плані здійснення необдуманих покупок у кредит. У позичальників може виникнути потреба придбати дорогу річ, яка буде необхідна у побуті чи господарстві. Як її може виступити пральна машина замість старої, холодильник та інше.
У всіх подібних ситуаціях цінність речі, що купується, буде дещо вищою за її реальну вартість. Тому, якщо річ насправді потрібна, а коштів немає, тоді рекомендується почати оформляти онлайн кредит, не відкладаючи.
При цьому кредит можна в даний час оформити двома способами:
Другий спосіб буде набагато зручнішим з кількох причин. Насамперед, техніку можна буде придбати не там, де є представник банку, а в будь-якому зручному магазині (причому, можливо, навіть зі знижкою).
Крім того, більша частина кредитних карток має пільговий період, протягом якого не нараховуються відсотки за взятим кредитом. Тому можна погасити без відсотків хоча б деяку частину суми. Позичальнику може знадобитися транспортний засіб пересування. Мабуть, однозначної відповіді на запитання, чи варто оформлювати такий кредит немає. Усе визначається обставинами. Так, наприклад, можна припустити, що кредит таки вирішено оформляти. При цьому сімейний дохід позичальника складає близько 15 тисяч гривень за один місяць.
У клієнта вже є кредит на придбання пральної машини з платежем у чотири тисячі гривень щомісяця. У процесі розрахунку платоспроможності клієнта, банківська структура дотримуватиметься такої позиції: щомісячна виплата за всіма кредитами клієнта не повинна бути вищою за сорок відсотків від загального сімейного доходу (тобто понад 10 тисяч гривень). Оскільки клієнт вже виплачує п’ятдесят тисяч, тоді залишається максимум 6 тисяч гривень на місяць на виплату авто кредиту. З цього випливає, що банк відкриє для свого клієнта кредит лише на недорогий транспортний засіб вартістю до 300 тисяч гривень.
Треба відзначити, що як чудова альтернатива спробувати можна відкладати щомісяця таку грошову суму, щоб зрозуміти, наскільки буде складно здійснювати виплати за кредитом. Таким чином, може вийти подвійна користь: можна накопичити на початковий платіж і потім зрозуміти, наскільки під силу виплачуватиме кредит надалі.
Якщо відкладати необхідну суму безболісно для сімейного бюджету вдасться протягом кількох місяців, це означає, що можна оформлювати кредит. Також у кредит можуть купуватись величезний надновий і потужний плазмовий телевізор, мобільний телефон, ноутбук (крім того випадку, коли він потрібен для роботи). Такі речі краще не оформляти у кредит. Як показує практика, найкраще ними самостійно накопичити потрібні кошти. Насамперед, не буде потім розчарувань через марну витрату кредитних коштів. Крім того, слід бути уважним при складанні кредитного договору та особливу увагу приділяти написаному маленьким шрифтом.
Зазвичай, споживчі кредити оформляють із придбання різних споживчих товарів. Банківські організації оформляють такі кредити тим клієнтам, які купують, мобільні телефони, побутову техніку, інші товари тривалого користування, одяг. Таким чином, виходить, що оформивши такий кредит, клієнт товар отримує з відстрочкою виплати його загальної вартості.
Споживчі кредити поділяються на цільові і нецільові, забезпечені, і навіть незабезпечені, причому, відрізняються за терміном своєї дії (можуть бути короткостроковими, середньостроковими чи довгостроковими). До головних позитивних якостей споживчих кредитів слід зарахувати:
Далі, сплативши початковий платіж та комісію банківській структурі, можна забирати покупку та йти додому.
До недоліків споживчого кредитування слід віднести можливі додаткові комісії, збори, і навіть супутні платні послуги, які впливають у кінцевому підсумку вартість кредиту (отже, збільшення вартості товару).
Тому, вибираючи банківську структуру оформлення кредиту, не рекомендується відштовхуватися лише від розміру відсоткової ставки. Слід також розглядати ефективну ставку у комплексі, з урахуванням усіх комісій, і навіть інших витрат.
Іноді умови оформлення споживчого кредиту багато чому визначаються торгової точкою, у якій купівля оформляється. З постійними партнерами банківська організація, як правило, укладає договори про співпрацю на взаємовигідних умовах, включаючи і клієнта. Але найвигідніші партнерські програми, як правило, поширюються тільки на клієнтів, які мають позитивну кредитну історію.
Багато банківських установах є ще й додаткові програми лояльності, які необхідні внутрішніх клієнтів (власників зарплатних чи особистих карток, вкладників, позичальників постійних позичальників).
Більшість програм споживчого кредитування має на увазі можливість дострокового погашення їх у будь-який момент, причому, без додаткових комісій. У договорі, як правило, з цією метою вказують лише суму, менше якої вносити не можна.
Оплачуючи суму, яка перевищує платіж за договором, клієнт погашає кредит раніше, причому переплачує банківській структурі менше.
Однією з різновидів споживчого кредитування є розстрочка. Така схема передбачає погашення певної частини відсотків торговим підприємством, а іншу частину — клієнтом.
Розстрочка, як правило, вигідніша за простий кредит, але поширюється вона, як правило, далеко не на всі товари. Мінімальна сума кредиту, залежно від банківської структури, може бути різною. Як правило, дана величина становить від 5000 грн при мікропозиках.
Окрім різноманітних знижок за кредитами, що надаються в рамках партнерських програм, банківські структури та клієнтів залучають, пропонуючи їм додаткові пільги, бонуси, а також розробляють різноманітні дисконтні програми, які дозволяють залучити на їхній бік додаткових клієнтів, а також покращити якість кредитних послуг. Як правило, кожна банківська структура сама встановлює як мінімальну межу кредитної позики, так і її максимальний розмір.